Meciuri cu scor periculos suspecte de pauza final

Ungaria v Vestul Germaniei 1954 Partea maghiara din anii 1950 a fost una dintre cele mai bune care a jucat fotbal vreodata. A meritat absolut un trofeu major pe numele sau, nu in ultimul rand pentru ca nu a pierdut un meci intre 14 mai 1950 si 19 februarie 1956. Nu a pierdut niciun meci, adica in afara de finala din Cupa Mondiala impotriva Germaniei de Vest, in 1954. Asta in ciuda faptului ca acestia au preluat un avans de doua goluri, multumita lui Ferenc Puskas si Zoltan Czibor, iar Germania de Vest pierduse cu 8-3 de Ungaria in faza grupelor competitiei.

Finala a fost gazduita in orasul elvetian Bern din Stadionul Wankdorf, debarcand meciul cu titlul Wunder von Bern din Germania sau Miracolul Bernei in engleza. Exista un argument ca ceea ce a urmat pentru ambele tari si-a avut originea in rezultatul acestui meci, Germania de Vest revenind pentru a castiga meciul 3-2, asigurand prima lor Cupa Mondiala inainte de a face acest lucru de trei ori in urmatorii saizeci de ani, in timp ce Ungaria tocmai a mers in neant.

Cand Manchester City si-a gazduit rivalii Manchester City la Etihad in aprilie 2018, au facut acest lucru stiind ca o victorie le va da titlul de Premier League pentru prima data sub noul sef Pep Guardiola. Ce ac mai bun exista decat sa castigi un derby pentru a castiga liga si a arata vecinilor tai ca nu sunt chiar la distanta la nivelul tau? Imaginati-va, asadar, emotia din teren, atunci cand City a urcat cu 2-0, datorita golurilor din prima repriza ale lui Vincent Kompany si Ilkay Gundogan.

Cu toate acestea, emotia a fost de scurta durata, datorita celor doua goluri in cat mai multe minute de Paul Pogba in repriza a doua. Chris Smalling a aparut apoi pentru a-i oferi lui United o victorie cu 3-2 si a amana sarbatorile rivalilor lor cu cel putin cateva zile. In cele din urma, echipa lui José Mourinho a terminat 19 puncte in spatele „vecinilor lor zgomotosi” care au castigat titlul cu un numar record de puncte, cu Diavolii Rosii cazand de pe o stanca si Cityzens urmand sa-si apere titlul in sezonul urmator, dar cel putin nu au reusit. nu am placerea sa vad Kompany si co. ridica trofeul in fata lor.